Az Alföld síksága mellett a Mátra-hegység egésze, a Bükk-hegység nyugati része, továbbá a Mátraalja és a Bükkalja tartozik a megyéhez. Felszíne vízfolyásokban gazdag, melyek vizét a Tisza-folyó gyűjti egybe. A Tisza-tó nyugati része is ide tartozik.
A térség gyógyhatású vizeit már a 15. században ismerték. A török hódoltság alatt Egerben több nyilvános fürdő is működött, melyek közül a felújított, Török Fürdő néven ismert Arnaut pasa fürdője ma is várja a gyógyulni vágyókat. Az egri Termál- és élményfürdő egy gyönyörű, védett fákkal, növényekkel tarkított park területén fekszik. Messze földről érkeznek a gyógyulást, vagy felüdülést keresők Demjén, Bükkszék, Egerszalók gyógyfürdőibe és a mátraderecskei mofettába is, ahol a kezelések 2012 októberétől társadalombiztosítási támogatással is igénybe vehetők. Az Egerszalók mellett feltörő gyógyvíz sótartalmának köszönhetően különleges látványt nyújtó hófehér felülettel fedte be a domboldalt.
A megye területén található egri és mátrai történelmi borvidékek évszázadok óta biztosítanak megélhetési lehetőséget lakóinak. A tufába vájt borospincék és a zamatos borok számos látogatót vonzanak hozzánk. Különleges minőségű boraink számos nemzetközi versenyen sikerrel mérettettek meg.
Az iparművészet messze földön híres remekeinek számítanak a parádi csiszolt kristálytermékek, a hevesi szőttesek, vagy a Fazola Henrik alkotta kovácsoltvas kapuk, díszkerítések, ablakrácsok.
Az egyházi művészetek gazdagon díszített oltárok, falfestmények, szobrok formájában a megye szinte minden településének templomaiban megtalálhatók. Európában is egyedülálló például a gyöngyöspatai Kisboldogasszony templom barokk, Jessze-fa oltára.
A Hatvani Galéria, az egri Kepes Központ időszaki kiállításai a modern művészetek kedvelői számára jelentenek maradandó élményt.